loader

Problemy ze snem w ciąży

Wiele kobiet spodziewających się dziecka często boryka się z problemami, które powodują bezsenność. Kłopot z ułożeniem ciała i bóle kręgosłupa sprawiają, że noce przyszłych mam stają się coraz krótsze, choć zapotrzebowanie na sen wzrasta.

Mimo tego, że w pierwszych tygodniach ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom progesteronu, który powoduje zmęczenie i senność, dolegliwości pojawiające się w kolejnych miesiącach uniemożliwiają spokojny wypoczynek. Przestrzeganie zasad higieny snu oraz właściwe przygotowanie sypialni na czas ciąży oraz połogu pozwoli uniknąć wielu bezsennych nocy i nieprzyjemnych problemów.

Dobry sen mamy i taty

Przygotowując się do ciąży, warto pomyśleć o właściwym wyposażeniu sypialni.  Pomoże to nie tylko w walce z dokuczliwościami towarzyszącymi zmianom zachodzącym w ciele, ale też wpłynie na komfort i wypoczynek obojga rodziców również w późniejszych latach. Na jakość nocnego wypoczynku wpływa wiele czynników: stałe godziny snu, wyciszenie przez położeniem się do łóżka czy wpuszczenie świeżego powietrza do sypialni. Wystrój pokoju także ma znaczenie. Jasne kolory i jak najmniejsza ilość przedmiotów zbierających kurz w sypialni korzystnie wpływają na nasz wypoczynek.

Łóżko – duże?

Warto jednak pamiętać, że właściwe łóżko to podstawa dobrego snu, od którego zależy komfort ciężarnej. – Wszyscy, a w szczególności przyszłe mamy, powinni pamiętać, że decyzja związana z zakupem łóżka musi być dobrze przemyślana. Optymalna ilość powierzchni do spania oraz właściwości odpowiadające na potrzeby użytkowników mogą sprawić, że każda noc będzie przespana, a poranek przywitany z uśmiechem. – mówi Artur Wasążnik, ekspert Comforteo, polskiego producenta materacy i łóżek tapicerowanych. Osoby planujące powiększenie rodziny mogą również zastanowić się nad wyborem łóżka z elektrycznym stelażem, który w szybki i prosty sposób dostosuje się do potrzeb ciężarnej, a później karmiącej kobiety.

Sposób na zdrowy sen

Sekret dobrze dobranego materaca

Jaki powinien być idealny materac dla kobiety w ciąży? Na pewno taki, który zapewnia odpowiednie podparcie, dopasowanie oraz wentylację. Podczas wyboru materaca przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego elastyczność. Strefy ciężkości ciała przyszłej mamy zmieniają się wraz z rozwojem dziecka, dlatego ważne jest, aby materac nie zapadał się. Powinien być on także wysoki. Najlepiej, gdyby jego wierzchnią warstwę pokrywały wysokogatunkowe pianki – termoelastyczna, wysokoelastyczna czy lateks. Warto wybierać spośród twardszych rozwiązań. Materac dla ciężarnej kobiety z jednej strony musi zagwarantować jak najdelikatniejsze wsparcie mocno obciążonego kręgosłupa, a z drugiej – powinien ułatwić obracanie się z boku na bok
oraz wstawanie.

- W zapewnieniu komfortu podczas ciąży, jak i po niej z pewnością pomogą materace z lateksowym wkładem. Kobiety spodziewające się dziecka mają problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania. Materace lateksowe dopasowują się do kształtu ciała, wspomagając tym samym ułożenie i zapadnięcie w głęboki sen bez konieczności ciągłego poprawiania lub podkładania poduszek pod rosnący brzuszek. Lateks zapewnia także wysoką antyalergiczność oraz sprężystość. – mówi ekspert marki Comforteo i dodaje -  Właściwe podparcie i dobrą elastyczność gwarantują również materace ze sprężynami kieszeniowymi z dodatkowym utwardzeniem.

Materac na zawołanie

Zakup łóżka oraz materaca to decyzja na wiele lat, dlatego warto zdecydować się na rozwiązanie, które nie tylko będzie służyło podczas ciąży. Materace musi spełnić oczekiwania obojga rodziców. Ekonomicznym rozwiązaniem są także nakładki (lateksowe, wysokoelastyczne lub termoelastyczne). W razie potrzeby ciężarnej w dowolnej chwili można je położyć lub zdjąć.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Od dziecka uczono nas, że aby być zdrowym, należy jeść dużo zielonych warzyw. Czy wiesz jednak, co sprawia, że są one dla nas tak cenne? Tajemnica tkwi w ich magicznym składniku, czyli chlorofilu. Jest on niezbędny do rozwoju roślin, a także do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Czym jest chlorofil? Chlorofile to grupa związków chemicznych, występujących...

            Będąc szczupłym, zdrowym i nie mając problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, rzadko kiedy zastanawiamy się nad swoim codziennym jadłospisem. W mediach widzimy jednak gwiazdy, które reklamują różnego rodzaju diety, w tym catering dietetyczny. I wizualnie wyglądają, jakby niczego nie było im brak. Skąd zatem pomysł na catering...

Tanie okulary to nie tylko puste hasło reklamowe. Coraz częściej bowiem możemy znaleźć interesujące oferty okularów korekcyjnych w dosyć niskich cenach. Firmy starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i chętnie organizują rozmaite akcje promocyjne, które pozwalają na zakup dobrych okularów w całkiem przystępnych cenach. Gdzie kupić tanie okulary? Na co...