loader

5 substytutów cukru, z którymi można nie rezygnować ze słodyczy

5 substytutów cukru, które można zrobić bez rezygnacji ze słodyczy

Ci, którzy przechodzą na zdrową dietę, przede wszystkim rezygnują z cukru. Ale nie każdy wie, czym go zastąpić. Opowiem ci o alternatywach dla konwencjonalnego cukru.

Cukier jest zastępowany z wielu powodów: z powodu utraty wagi, zmniejszenia ilości szybkich węglowodanów lub z powodu konieczności wyeliminowania go z diety z powodów zdrowotnych. Zastępniki cukru różnią się od cukru o niższym indeksie glikemicznym.

Różne produkty spożywcze mogą zastąpić cukier, ale nie oznacza to, że mogą być one spożywane w nieograniczonych ilościach. Tak, są one pod pewnymi względami bardziej użyteczne niż cukier i mają mniej prostych węglowodanów, ale również w ich użyciu powinny być mierzone. Optymalna ilość to nie więcej niż 30 gramów cukrów dziennie.

Fruktoza

Do grupy substytutów cukru zalicza się fruktozę oraz ksylitol i sorbitol. Fruktoza jest słodsza od cukru, ale wchłania się dwa do trzech razy wolniej. Bardzo często stosowany jest jako substytut cukru, nadaje się dla diabetyków typu II i innych, ale tylko w najbardziej umiarkowanych ilościach.

Fruktoza z Novasweet jest bardzo poszukiwana. Produkt spełnia najwyższe standardy jakości, posiada certyfikaty ISO i GMP, pozostając jednocześnie w przystępnym segmencie cenowym dla większości konsumentów.

Dla osób z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów nawet fruktoza może być szkodliwa dla zdrowia, jeśli jest stosowana nieprawidłowo. Umiarkowanie konsumpcji jest w tym względzie ważne.

Zalety: bardzo słodki, tani.
Wady: nie jest szczególnie zdrowsze od cukru.

Sprawdź zamienniki cukru w dino gazetka.

Sorbitol

Sorbitol odnosi się do substytutów cukru, jak fruktoza, ponieważ jest on zaangażowany w metabolizm. Alkohole poliatomowe są wchłaniane w jelicie około pięć razy wolniej niż glukoza. Warto pamiętać, że sorbitol zwiększa perystaltykę jelit, więc mogą pojawić się problemy z kałem.

Sorbitol, czyli glucyt, to sześcioatomowy alkohol o słodkim smaku. Dodaje się go do wyrobów cukierniczych, produktów dietetycznych i syropów na kaszel. Sprawia również, że guma do żucia bez cukru jest słodkawa.

Nadmierne spożycie może powodować różne zaburzenia - na przykład wzdęcia lub niewydolność żołądkowo-jelitową. Dlatego niepożądane jest przekraczanie odpowiednich dawek.

Zalety: bez smaku, z niskim indeksem glikemicznym.
Wady: mogą zakłócać pracę jelit.

Stewia

Stewia jest rośliną wieloletnią, rosnącą głównie w obu Amerykach. Indianie nazywali ją "słodkim ziołem", co oznacza, że od samego początku stewia była używana jako naturalny środek słodzący.

Liście są używane do ekstrakcji słodkiego ekstraktu. Ekstrakt zawiera wysokie stężenie glikozydów, które nadają mu słodycz 250-300 razy większą od sacharozy. Jest to stewiozyd, dodatek do żywności E960.

Chociaż stewia może pozostawić gorzki i nieprzyjemny posmak, gdy jej stężenie nie jest zbyt wysokie, niektórzy ludzie prawie go nie zauważają. Główną zaletą stewii jest to, że nie ma ona wpływu na zmianę indeksu glikemicznego. Oznacza to, że stewia może być dodawana do żywności nawet dla osób chorych na cukrzycę lub będących na diecie o niskiej zawartości węglowodanów.

Spośród całej gamy produktów używanych do słodzenia diety, stewia jest najpowszechniej dostępna. Producenci produktów dietetycznych zadbali o wygodę konsumenta: stewię można znaleźć w tabletkach, w proszku lub w postaci płynnej.

Zalety: Odpowiednie dla osób z cukrzycą, dostępne w różnych formach, bardzo słodkie.
Wady: mogą pozostawić nieprzyjemny smak.

Agave

"Niebieska agawa" jest często identyfikowana jako odległa nazwa, i to nie bez powodu. To właśnie alkohol z tej rośliny stanowi podstawę tequili i mniej znanego napoju pulque. Nektar z agawy nie jest słodki, z cukierkowym lub kremowym środkiem słodzącym o głębokim bursztynowym kolorze.

Nektar Agave ma stosunkowo niski indeks glikemiczny - niższy niż fruktoza, bakłażan lub ser twarogowy. Dość słodki i przyjemny w smaku, ale również specyficzny. Polecam spróbować przed zakupem.

Syrop Agave zawiera dużo fruktozy, więc w przeciwieństwie do stewii wpływa na indeks glikemiczny i należy go stosować ostrożnie.

Zalety: nietypowy smak, niski indeks glikemiczny.
Wady: zawiera dużo fruktozy.

Miód

Miód pszczeli jest jedną z niewątpliwie użytecznych alternatyw dla cukru. Oczywiście, w małych dawkach. Miód ma wiele korzyści dla zdrowia. Spotkałem ludzi, którzy są przekonani, że miód może zakłócać wchłanianie korzystnych substancji. To nie jest prawda. Miód nie tylko nie przeszkadza, ale je uzupełnia: zawiera prowitaminę A, kwas foliowy, niektóre witaminy z grupy B, a nawet E, C i K.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety miodu, proste węglowodany w jego składzie nie są lepsze i nie są gorsze od innych. Tak więc dla tych, którzy próbują radykalnie usunąć proste węglowodany z kompozycji słodyczy, nie jest to dobra opcja. Ponadto miód jest dość silnym alergenem, więc nie jest odpowiedni dla wszystkich.

Zalety: wyrazisty smak i aromat, duża ilość użytecznych substancji.
Wady: kaloryczne, mogą powodować alergie.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Ciasta kruche cieszą się dużą popularnością. O czym warto pamiętać przygotowując ciasto kruche? Kruche ciasto przygotowywane jest przez każdą cukiernię każdego dnia. Choć wielu zwolenników mają także wypieki z ciasta drożdżowego i biszkoptowego ciasto kruche niezmiennie cieszy się powodzeniem nie tylko jako spód sernika czy klasyczne ciasteczka, ale także jako...

Pieczenie ciasteczek może wydawać się dla nas pracą niemal nie do wykonania, szczególnie gdy mamy świadomość, że kuchnia i my to nie najbardziej udane połączenie. Z drugiej strony z zazdrością słuchamy wyznań koleżanek, które lubią chwalić się swoimi kulinarnymi sukcesami. Czy jest dla nas jakaś rada? Upiecz to sam, czyli jak zostać mistrzem ciasteczek Pieczenie...

Wakacje to czas beztroski i odkładania na bok zdrowych nawyków żywieniowych. W rzeczywistości jednak jest to znakomity okres na porzucenie tłustych, ciężkostrawnych potraw na rzecz świeżych warzyw i owoców. W upalne dni sięgajmy po potrawy lekkie, a przede wszystkim pamiętajmy, aby dostarczać naszemu organizmowi dużą ilość płynów. Warzywa i owoce stanowią doskonałą...