loader

Opakowania kosmetyczne - które wybrać?

Zakup jakiegokolwiek produktu wiąże się z nabywaniem przeróżnych opakowań. Zaczynając od słoików, papierowych pudełek, po torebki na plastikowych butelkach kończąc. Niestety, ale bardzo często opakowania nie są rozsądnie gospodarowane, przez co przyczyniają się do wzrostu produkowanych śmieci. Jakie opakowania warto zwracać uwagę i które są bezpieczne dla środowiska?

Jak wskazują statystyki ponad 95% towarów, jakie są sprzedawane zapakowane zostają w specjalne opakowania, które bardzo często pełnią integralną część samego produktu. Zdarza się, że sprawują one również dodatkowe funkcje np. ochronne, informacyjne, promocyjne czy reklamowe. Ekolodzy twierdzą, że opakowanie powinno być wyprodukowane tak, aby nadawało się do powtórnego wykorzystania. Ważne aby było biodegradowalne, czyli żeby nie wytwarzało substancji toksycznych podczas rozkładu a czas trwania tego procesu nie był przesadnie długi. 

Z danych jakie zostały udostępnione przez ONZ wynika, że kraje, które są słabo rozwinięte marnują ponad 30% żywności. Jest to spowodowane niską jakością opakowań. Wartym podkreślenia jest fakt, że opakowanie które jest odpowiednio dostosowane do produktu, ściśle do niego przylega, zapewnia wysoką jakość oraz jest korzystne dla środowiska. 

opakowania kosmetyczne

Jeżeli dbasz o środowisko to z pewnością zwracasz uwagę na opakowanie produktów, ponieważ nie wszystkie nadają się do recyklingu. W Polsce segregowanie śmieci wciąż nie jest na najwyższym poziomie, ponieważ ponad 50% odpadów składowanych jest na wysypiskach. Najbardziej ekologicznym materiałem jest szkło. Warto zatem wybierać opakowania kosmetyczne, które wykonane są właśnie z tego surowca. Szklane opakowania można póżniej wykorzystać do przechowywania drobnych akcesoriów. Jednorazowe pojemniki szklane, czyli słoiczki, buteleczki, także są ekologiczne, ponieważ ich recykling jest wbrew pozorom nieskomplikowany. Co więcej, szklane opakowania są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Dlaczego? Żadne z jego składników nie przenika do żywności, nawet pod wpływem wysokiej temperatury. 

Niestety ale wciąż większość kosmetyków sprzedawanych jest w tanim i szkodliwym plastiku. Surowiec ten walczy ze szkłem, który stopniowo staje się jego ważnym zamiennikiem. Kwestią, która najczęściej przesądza o wyborze plastiku, jest ciężar szkła. 

Niszowe, ekologiczne marki wprowadzają trend, który zaleca sprzedawanie produktów bez opakowań. Jest to ciekawa propozycja, która jednak dla wielu producentów jest mało higieniczna i nie zapewnia bezpieczeństwa stosowania produktu. 

Opakowania kosmetyczne sklep internetowy

Jak donoszą badania tylko co czwarty mężczyzna i co trzecia kobieta zwraca uwagę na to jak zapakowany jest produkt. Przeciętny klient uważa szkło za idealny materiał do opakowania kosmetyków naturalnych. Jest to słuszne przekonanie, gdyż surowiec ten można wielokrotnie wykorzystać. Obecnie większość kosmetyków pakowana jest w tworzywa sztuczne takie jak: HDPE (polietylen) i PP (polipropylen). Niestety, ale surowiec, który najczęściej wykorzystywany jest to zapakowania szamponów, czy też odżywek nie podlega pod recykling, mowa tutaj o PET (politereftalan etylenu). 

Szklane opakowania kosmetyczne można dostać przede wszystkim w specjalnych sklepach internetowych, które stawiają na eko produkty i eko opakowania. Próżno szukać przyjaznych dla środowiska opakowań w znanych drogeriach kosmetycznych. Częściej dostępne one będą w punktach, które podkreślają swoją dbałość o ekosystem i bazują na naturalnych produktach przeznaczonych do kosmetycznej pielęgnacji ciała. 

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Właściwa pielęgnacja włosów, skóry i naszego wnętrza jest kluczem do pięknego wyglądu niezależnie od wskazań kalendarza. By utrzymać odpowiednią kondycję każdego z tych elementów warto stosować najwyższej jakości kosmetyki, które nie tylko pomogą w regeneracji, ale również przedłużą uzyskany efekt. Wybierając produkty z najwyższej półki zwróćmy uwagę nie tylko na...

Jeśli dbamy o naszą cerę, na pewno spotkaliśmy się z kosmetykiem o nazwie podkład mineralny. W tym artykule przedstawimy charakterystykę tego kosmetyku. Podkład ten wyróżnia się na tle innych swoim składem - jest on wykonany wyłącznie z naturalnych składników, z minerałów, które zostały w odpowiedni sposób sproszkowane. Dlatego też możemy tam znaleźć m.in. tlenek...

Na rynku kosmetycznym co jakiś czas pojawiają się nowe, ciekawe produkty. Nie wszystkie są oczywiście niezawodne i nie wszystkie pasują każdemu - nawet jeśli są kierowane do jakiejś konkretnej grupy osób, najlepiej je wypróbować, żeby sprawdzić jak działają u danej osoby. Wydaje się jednak, że kosmetyki mineralne są najbezpieczniejsze i posiadają najlepszy skład...