loader

Leczenie uzależnień - jak przebiega?

Proces pokonywania uzależnienia jest procesem trudnym i długotrwałym. Osobie uzależnionej rzadko udaje się samodzielnie pokonać swój problem, choć jej motywacja i wysiłek są tutaj absolutnie kluczowe dla osiągnięcia celu. O epizodzie z uzależnieniem trzeba też pamiętać przez całe życie, uważając, by się nie powtórzył. Na szczęście medycyna i psychologia znają coraz więcej możliwości leczenia uzależnień. Jak wychodzi się z nałogu alkoholowego, uzależnienia od narkotyków czy od hazardu?

Leczenie uzależnień od narkotyków

Uzależnienia od narkotyków należą do uzależnień o komponencie fizjologicznym oraz psychicznym. Zaczyna się zwykle od inicjacji, poprzez fazę eksperymentowania, aż do uzależnienia, gdy zaprzestanie przyjmowania substancji powoduje bardzo nieprzyjemne objawy, tak zwany zespół abstynencyjny. Nie sposób opisać zbiorczo kryteriów uzależnienia od narkotyków, ponieważ przyjmują one różne formy w zależności od rodzaju substancji. Osoba uzależniona nie tylko bardzo źle się czuje, gdy odstawi narkotyk, ale zmienia się także jej całe życie - zaniedbuje rodzinę,  pracę, naukę, podporządkowuje wszystko pod zdobywanie kolejnych dawek narkotyku.

Pierwszym etapem leczenia uzależnień od narkotyków jest detoksykacja. W tym procesie z organizmu usuwa się pozostałości przyjmowanej substancji. Detoks musi się odbywać pod okiem specjalistów, ponieważ jest to bardzo nieprzyjemny, trudny proces. Usunięcie narkotyku z organizmu pozwala zwalczyć zależność fizyczną, jednak później zaczyna się praca nad uzależnieniem psychicznym - ta może trwać nawet wiele lat. Osoby uzależnione uczestniczą w terapiach indywidualnych i grupowych, często na początku na oddziale zamkniętym, z czasem ambulatoryjnie. Istotną role pełnią grupy wsparcia  które pozwalają podtrzymać abstynencję i powrócić do normalnego życia.

Leczenie uzależnień od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu stanowi w Polsce częsty i poważny problem społeczny. Osoby pijące nałogowo nie są w stanie spełniać swoich obowiązków, często chorują, lub zwyczajnie nie są zdolne, by zająć się pracą, zaopiekować dziećmi. Częściej uzależniają się mężczyźni, choć w ostatnich latach wciąż wzrasta też liczba uzależnionych kobiet. Nieleczony alkoholizm prowadzi do śmierci - dlatego tak ważne jest, by uzależniona osoba znalazła w sobie wolę i chęć walki.

Leczenie przebiega podobnie, jak w przypadku uzależnień od narkotyków. Najpierw walczy się z zależnością fizyczną, przeprowadzając detoksykację. Następnie osoba uczy się, jak utrzymać abstynencję, czego unikać, jak naprawić poprzednie błędy i wrócić do życia.  Dużą skuteczność w leczeniu uzależnień od alkoholu mają amatorskie grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Alkoholicy. Więcej cennych informacji znajdziesz na terapie.net.pl

hazard

Leczenie uzależnień od hazardu

Ten rodzaj uzależnienia należy już do innego typu - uzależnień behawioralnych, czyli od czynności. Ich powstaniem zawiaduje szereg mechanizmów psychologicznych, które finalnie doprowadzają osobę do stanu, w którym nic nie jest dla niej ważniejsze od grania. Do tego dochodzą liczne problemy społeczne - długi, zaniedbywanie rodziny i przyjaciół, pracy, kradzieże.

Leczenie uzależnień od hazardu odbywa się poprzez terapię, najlepiej w nurcie poznawczo - behawioralnym. W jej toku osoba uzależniona uczy się, jak rozpoznawać mechanizmy skłaniające ją do grania i opierać się im.

Leczenie uzależnień od komputera

Także i uzależnienie od komputera jest uzależnieniem behawioralnym. Odpowiada za nie nie tylko chęć ucieczki od realnego świta, ale tez możliwość uzyskania innych gratyfikacji. Z czasem przebywanie w sieci lub granie w gry komputerowe staje się celem nadrzędnym. Jeżeli szukasz dobrego ośrodka leczenia uzależnień to warto skorzystać z tej strony: Ranking ośrodków terapeutycznych >>

Jak przebiega leczenie? To również indywidualna terapia, podobnie jak w przypadku hazardu. Skuteczny i przydatny może okazać się kontakt z grupą osób o podobnym problemie, które będą pod okiem specjalisty wspierały się wzajemnie i inspirowały do wychodzenia z uzależnienia.

Trzeba też pamiętać, że leczenie uzależnienia, zarówno od substancji jak i od czynności, to proces na całe życie - problem zawsze może powrócić.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Szybkie tempo życia przyczynia się do wzrostu zainteresowania zamawianiem gotowego jedzenia. Dieta pudełkowa zyskuje na popularności zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. Czy faktycznie warto się na nią zdecydować? Korzystanie z diety pudełkowej ma plusy i minusy. Mamy świadomość, że to blog należący do cateringu dietetycznego, jednak postaramy się...

W ostatnim czasie bielizna bambusowa cieszy się dużą popularnością na rynku. Wszystko za sprawą jej doskonałych właściwości, które pozwalają czuć się komfortowo w każdej sytuacji. W odróżnieniu od bawełny organicznej, produkty zawierające włókna bambusowe przyczyniają się do utrzymania optymalnej temperatury ciała, pozwalają skórze oddychać, a ponadto zapobiegają...

Bez jedzenia człowiek może przeżyć ponad miesiąc, ale bez wody tylko od 3 do 7 dni. Nic dziwnego, że jest ona nazywana „źródłem życia”. Niestety często o niej zapominamy lub nie przywiązujemy wagi do zaleceń dotyczących konieczności jej stałego uzupełniania. O roli wody w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu przypomina Małgorzata Chylewska, ekspert ds...