loader

Chirurgia stomatologiczna - nie taka straszna

Chirurgia stomatologiczna to operacyjne usunięcie zepsutych lub martwych zębów z jamy ustnej, które wymagają chirurgicznej interwencji. Choć zabiegi przeprowadzane w ramach chirurgii stomatologicznej to z pewnością nic miłego, warto pamiętać, że ich celem jest walka z bólem, niebezpiecznymi infekcjami i zatrzymanie postępującej choroby. 

Kim jest chirurg stomatologiczny i czym dokładnie się zajmuje?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się inwazyjnym, operacyjnym leczeniem jamy ustnej i okolic przyległych. Jako podspecjalność stomatologii, wymagająca przygotowania ogólnochirurgicznego, wyodrębniła się w drugiej połowie XIX w. Obok ortodoncji jest jedną z dwóch specjalności stomatologicznych uzyskiwanych w Polsce, których wzajemne uznawanie przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, zostało zagwarantowane w Traktacie Akcesyjnym.

Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa oraz chirurga szczękowo-twarzowego bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności. W gabinetach w całym kraju, a także w gabinetach chirurgii stomatologicznej w Krakowie do najczęściej wykonywanych procedur należą m.in.:

 • ekstrakcje (czyli usuwanie) zębów,
 • chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
 • zabiegi z zakresu wszczepiania implantów zębowych,
 • plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
 • leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
 • resekcje wierzchołka korzeni,
 • zabiegi usunięcia zmian błony śluzowej,
 • podcinanie wędzidełek warg i języka,
 • zabiegi na zatoce szczękowej,
 • leczenie łagodnych nowotworów oraz niektórych postaci nowotworów złośliwych jamy ustnej i warg,
 • terapia ortopedyczna złamań zębów, szczęk i żuchwy.

Bardzo często chirurgia stomatologiczna jest dziedziną pomocniczą – specjaliści praktykujący ją współpracują z onkologami, chirurgami szczękowymi, protetykami, stomatologami ogólnymi, ortodontami czy logopedami. Ich praca w zespole ma na celu przywrócenie pacjentowi zdrowia, komfortu życia, a czasem równie pożądany wygląd zębów i twarzy.

Jak wygląda zabieg i gdzie go przeprowadzić? Chirurgia stomatologiczna Kraków

Zakres zabiegów oferowanych przez chirurga stomatologicznego w Krakowie i w innych miastach, w dużej mierze zależy od jego specjalizacji. Oznacza to, że rozmaite zabiegi mogą nie być dostępne w każdej z klinik stomatologicznych. Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, pacjentowi przed operacją podaje się środki znieczulające. Warto pamiętać, żeby przed zabiegiem porządnie się najeść, ponieważ prawie na pewno po zabiegu przez wiele godzin nie będzie to niemożliwe.

Oczywiście należy ustalić szczegóły przed operacją, bowiem lekarz może wymagać zachowania przerwy również przed zabiegiem. Długość samego zabiegu zależy od rodzaju i trudności operacji. Nowoczesna medycyna pozwala na złagodzenie bólu i rozmaitych niedogodności związanych z zabiegiem, więc mimo czarnych wizji wpuszczenia do ust tego super antybohatera tak naprawdę nie ma czego się obawiać. Z drugiej strony pamiętajmy, że podobnie jak każdy inny zabieg chirurgiczny i tutaj trzeba liczyć się z możliwymi powikłaniami, tym bardziej że operacje na jamie ustnej są dosyć trudne.

Każdy chirurg stomatolog w Krakowie i poza nim powinien przed zabiegiem określić możliwie precyzyjnie zakres działań, jakie chce wykonać i poinformować pacjenta co się z tym może wiązać. Sam pacjent dla własnego dobra powinien po zabiegu stosować się do zaleceń lekarza - o których tenże powinien go poinformować. Powikłania mogą się zdarzać, ale najczęściej bardzo szybko ustępują lub można je skutecznie wyleczyć. 

Jeżeli szukasz polecanego chirurga stomatologicznego w Krakowie koniecznie skontaktuj się ze specjalistą z Karkowskiego CDC Stomatologia Sprawdź kontakt na https://cdcstomatologia.pl/>>

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

​Wprowadzając zasady zdrowego odżywiania, powinny dotyczyć nie tylko jednej osoby. Znacznie łatwiej jest funkcjonować w domu, w którym robi się zakupy dla wszystkich i przygotowuje posiłki dla całej rodziny. Ponadto przemawiają za to aspekty zdrowotne, które na każdym kroku powinny być traktowane priorytetowo. Odżywienie to podstawa Przygotowanie posiłków jest znacznie...

Każda osoba, która zasmakowała kiedykolwiek soku domowej roboty zdaje sobie sprawę doskonale z tego, jak świetnie smakuje. Nie musimy w ogóle dodawać cukru, a i tak będzie słodki oraz smaczny. Z pewnością naprawdę godny uwagi jest sok malinowo-migdałowy. Znacznie się wyróżnia spośród innych oraz zaskakuje smakiem. Nie można ukryć, że malina należy do ulubionych owoców wielu...

Ataksja jest zaburzeniem wiążącym się z trudnościami, które pojawiają się, gdy chcemy wykonywać ruchy płynnie i dokładnie. Siła mięśni osób zmagających się z tym problemem jest prawidłowa, jednak koordynacja ich pracy ulega zaburzeniu. W rezultacie te czynności, które wymagają płynnego współdziałania kilku grup mięśniowych okazują się niemożliwe do wykonania w...