Potrawy jednogarnkowe mają same zalety – są treściwe i niedrogie, a przy tym niezwykle proste w przygotowaniu. Mogą być zarówno łagodne, jak i pikantne, z przewagą mięsa lub warzyw. Ich składniki można łączyć dowolnie, za każdym razem uzyskując smakowite dania, idealne zarówno na obiad, jak i na kolację.
Dania jednogarnkowe – mogą być bardziej wykwintne i bardzo proste, słynne na cały świat albo stanowiące specjalność tylko jednej pani domu. Ale wszystkie przyjemnie rozgrzewają, zwłaszcza gdy za oknem jesienna słota! Jak je przyrządzić? Oto kilka praktycznych porad i przepisów:
Burrito po polsku
Składniki: 500g mięsa mielonego, 1 duża cebula, wołowa kostka rosołowa, warzywna kostka rosołowa, puszka czerwonej fasoli w zalewie, puszka białej fasoli w zalewie, kukurydza konserwowa, koncentrat pomidorowy (słoiczek), przyprawy: zioła prowansalskie, bazylia, oregano.
Przygotowanie:
Mięso mielone wraz z cebulą usmażyć na suchej patelni. Uwaga! Trzeba je często mieszać, żeby się nie przypaliło. W garnku zagotować 250ml wody i wrzucić kostki rosołowe. Kiedy wywar zacznie wrzeć, dodawać do niego kolejno: mięso z cebulą, kukurydzę i fasole (razem z zalewą!). Potem gotować przez kilka minut na małym ogniu. Na koniec dodać koncentrat i przyprawy. Ponownie zagotować. Smacznego!
Wegetariańskie ragout ziemniaczane z soczewicą
Składniki: 6 średnich ziemniaków, 1 puszka czerwonej fasoli, 1 puszka soczewicy, 1 duża czerwona papryka, 1 duża cebula, 2 duże ząbki czosnku, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, oliwa z oliwek
mielona słodka papryka, pieprz, ostra papryka, majeranek, sos sojowy.
Przygotowanie:
Zacząć od ugotowania ziemniaków w mundurkach (po to, aby szybciej przygotować danie). Kiedy ziemniaki gotują się, pokroić paprykę i cebulę w grubą kostkę. Wrzucić je na rozgrzaną oliwę i przesmażamy chwilę, po czym obficie posypać słodką papryką i jeszcze chwilę przesmażyć ciągle mieszając (aby papryka nie przypaliła). Po chwili podlać wodą i dodać łyżkę koncentratu, wymieszać. Posypać obficie majerankiem, ostrą papryką i pieprzem do smaku. Potem jest czas na soczewicę i czerwoną fasolę: wysypać z puszek na sito i dobrze wypłukać z zalewy. Dodać do warzyw razem z przeciśniętym czosnkiem i jeszcze chwilę dusić. Obrać ziemniaki ze skórek, pokroić w grube plastry i od razu dodać do warzyw na patelnię. Wymieszać, skropić sosem sojowym i dusić chwilę pod przykryciem, aby ziemniaki doszły z warzywami. Pycha!