loader

Płatki owsiane - właściwości odżywcze, wpływ na zdrowie

Z płatków owsianych można przyrządzić poranną owsiankę. Płatki owsiane mogą być również stosowane jako panierka, dodatek do kruszonki lub produkt bazowy do produkcji mleka roślinnego. Dowiedz się, jakie inne korzyści zdrowotne mogą przynieść płatki owsiane dla Twojego organizmu i jak mogą pomóc poprawić Twoją urodę i zdrowie.

Płatki owsiane mają wiele zalet. Są bogate w cenne składniki odżywcze, które mogą opóźniać efekty starzenia, obniżać poziom cholesterolu, poprawiać glikemię i wspomagać pracę jelit. Są również dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika.

Płatki owsiane to żywność funkcjonalna XXI wieku

Żywność funkcjonalna to taka, która została naukowo przebadana i udowodniono jej korzystny wpływ na organizm, wykraczający poza to, co można znaleźć w "normalnej" żywności.

Płatki owsiane zostały zaliczone do tej grupy żywności ze względu na ich liczne korzyści zdrowotne.

Mają one pozytywny wpływ na organizm człowieka

  • Wspierają właściwości obronne organizmu
  • wspomagają leczenie wielu chorób
  • Opóźniają procesy starzenia się organizmu
  • działają profilaktycznie w chorobach dietozależnych
  • mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Na półkach sklepowych dostępne są trzy rodzaje płatków owsianych:

  • płatki błyskawiczne,
  • płatki górskie
  • płatki zwykłe.

Każda z form przeznaczona jest dla innej grupy klientów. Płatki błyskawiczne są doskonałe dla dzieci i osób starszych, które mają problemy z żuciem i połykaniem.

Płatki górskie dzięki niskiemu stopniowi przetworzenia i lekko słodkiemu smakowi stanowią świetną bazę pod czekoladę lub owsiankę.

Zwykłe płatki, które są najmniej przetworzone i mają najwyższą wartość odżywczą, będą korzystne dla osób niedożywionych lub mających problemy z jelitami.

Płatki owsiane - informacje o wartościach odżywczych

Białko

Produkty roślinne nie są polecane jako źródło białka. Wynika to z faktu, że nie zawierają one wszystkich niezbędnych aminokwasów (czyli takich, których organizm nie potrafi wytworzyć i muszą być pozyskane z zewnątrz.

Zdecydowanie mocnym wyborem w tym kontekście są płatki owsiane. 100g płatków owsianych zawiera 7 z 10 niezbędnych aminokwasów. To właśnie decyduje o wysokiej zawartości odżywczej owsa.

Należy pamiętać, że owies może nie być najbardziej przyswajalnym źródłem białka roślinnego. Soja ma odpowiednio 95% i kukurydza 86%, co zapewnia lepszy wskaźnik wartości odżywczej (CS).

Jednak, gdy robimy owsiankę z mlekiem lub jogurtem, możemy wykorzystać całe białko zawarte w owsie. Pozbywamy się ograniczającego aminokwasu, który hamuje wchłanianie płatków owsianych, jeśli są one spożywane samodzielnie.

Tłuszcze

Płatki owsiane zawierają 80% tłuszczów nienasyconych, co jest korzystne dla zdrowia.

Należą do nich:

  • kwas oleinowy (29-53%),
  • kwas a-linolenowy (1-5%).
  • linolowy (24-48%),
  • Eicosapentaenoic Acid,
  • dokozaheksaenowy,
  • Kwas arachidonowy.

Kwasy te są niezbędnymi składnikami błon komórkowych. Zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi, obniżają ciśnienie krwi, zwiększają przepływ krwi przez serce, tętnice wieńcowe i płucne.

Korzystny profil kwasów tłuszczowych występujących w płatkach owsianych pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Witaminy i minerały

Płatki owsiane są doskonałym źródłem witamin B1, B5 i E. Szczególnie ważna jest tiamina (witamina B1), która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Może ona poprawić pamięć, koncentrację i jakość snu.

Kwas pantotenowy (B5) odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów, a także w syntezie hormonów, cholesterolu i neuroprzekaźników.

Witamina E jest przede wszystkim antyrodnikiem. Zapobiega mutacjom i przyspiesza procesy starzenia się organizmu.

Płatki owsiane zawierają również minerały takie jak:

  • fosfor
  • wapń,
  • magnez
  • krzem
  • czy cynk.

Sprawdź również: Idealne płatki owsiane

płatki owsiane

Płatki owsiane mają wiele korzyści zdrowotnych

Wspomagają funkcjonowanie i zdrowie jelit

Płatki owsiane są bogate w korzystny dla jelit błonnik pokarmowy. Mają aż 14% błonnika, z czego 8% należy do błonnika rozpuszczalnego, a 6% do nierozpuszczalnego. Takie proporcje są doskonałe, ponieważ nadmierna ilość frakcji nierozpuszczalnej (która jest korzystna w przypadku zaparć i wspomaga perystaltykę jelit) może powodować podrażnienia układu pokarmowego.

Może to być szczególnie szkodliwe dla osób ze stanami zapalnymi górnego lub dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub uszkodzoną błoną śluzową jelit.

Ważne jest, aby zrównoważyć spożycie błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, aby czerpać liczne korzyści z jego spożywania.

Osoby cierpiące na choroby jelit powinny spożywać płatki owsiane ze względu na zawartość rozpuszczalnego błonnika w postaci b-glukanów, które mogą chronić błonę śluzową jelit przed toksynami.

B-glukany zwiększają również wchłanianie składników odżywczych poprzez wydłużenie czasu przejścia pokarmu przez jelita.

Korzystne działanie frakcji rozpuszczalnej można również zaobserwować w regulacji apetytu, np. zmniejsza łaknienie, co prowadzi do wydłużenia przerw w jedzeniu i aktywacji MMC (migrującego kompleksu mioelektrycznego), który oczyszcza jelita między posiłkami.

Zdrowa mikroflora jelitowa

Owies jest doskonałym prebiotykiem, który wspiera wzrost dobrych bakterii jelitowych dzięki wysokiej zawartości zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika.

Promowanie wzrostu dobrych bakterii spowoduje spadek liczby złych bakterii. Dzieje się tak, ponieważ złe bakterie konkurują o zasoby pokarmowe. Dobre bakterie mogą odebrać pożywienie patogenom i uniemożliwić im rozmnażanie się.

Szczególnie Beta-glukany znajdujące się w owsie wspomagają wzrost szczepów bakterii takich jak Lactobacillus czy Bifidobacterium.

Działanie przeciwzapalne, immunostymulujące

Ze względu na wysoką zawartość bglukanów płatki owsiane zaliczane są do żywności o właściwościach immunostymulujących.

Dzieje się tak, ponieważ b-glukany aktywują makrofagi, neutrofile i monocyty, które są odpowiedzialne za niszczenie patogenów. B-glukany chronią przed infekcjami poprzez stymulowanie tych komórek do aktywacji. Mają również działanie antynowotworowe.

Badania na myszach wykazały, że b-glukany były skuteczne w zmniejszaniu masy guzów litych. Ponadto, radioterapia jest szybsza dla kobiet z rakiem piersi.

Zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego

Miażdżyca to nieprawidłowo wysoki poziom cholesterolu LDL w naczyniach krwionośnych. Powoduje to znaczne upośledzenie przepływu krwi i może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego.

Płatki owsiane są dobrym wyborem, aby obniżyć ryzyko odkładania się frakcji LDL. Ma ona zdolność obniżania wchłaniania cholesterolu i zwiększania ich wydalania w stolcu.

Owies może również zmniejszać reabsorpcję kwasu żółciowego, co z kolei oznacza, że cholesterol syntetyzowany przez wątrobę jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji kwasu żółciowego, a jego stężenie we krwi ulega naturalnemu obniżeniu.

Regularne spożywanie płatków owsianych i zawartego w nich błonnika pokarmowego obniża poziom cholesterolu całkowitego w organizmie. Prowadzi to również do utraty wagi i redukcji tkanki tłuszczowej.

Pomoc w cukrzycy typu 2, poprawa glikemii

Płatki owsiane polecane są osobom ze skokami insuliny lub problemami z cukrem poposiłkowym. Spowalnia opróżnianie żołądka i wydłuża czas potrzebny na wchłonięcie węglowodanów.

Wolniejsze wzrosty glikemii powodują wolniejsze wydzielanie insuliny. Eliminuje to napady głodu i uczucie osłabienia, które mogą wystąpić po jedzeniu.

Efekt ten można osiągnąć zarówno spożywając same płatki, jak i dodając je do innych potraw.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Jesień w Polsce to czas pełen kolorów, inspiracji kulinarnych i ciepłych napojów. Jednym z najstarszych i najbardziej cenionych sposobów na cieszenie się bogactwem sezonowych owoców są domowe nalewki. Nie tylko doskonale smakują, ale również posiadają wiele właściwości prozdrowotnych. Przygotowywanie ich to także świetna okazja do zachowania tradycji i spędzenia miło czasu w...

Grecy, podobnie jak większość narodów w basenie Morza Śródziemnego, są pasjonatami jedzenia i karmienia innych. W tym miejscu nigdy nie będziesz głodny. Przygotuj się na różnorodność smaków i zapachów podczas wizyty w Grecji. Tradycyjna kuchnia grecka wykorzystuje wiele świeżych składników z lokalnego obszaru, w tym owoce morza, pomidory, bakłażany, oliwę z oliwek i sok z...

Brukselka - choć zachwyca wyrazistym smakiem i ogromem cennych dla zdrowia witamin, wciąż nie należy do najpopularniejszych warzyw w naszej kuchni. A szkoda! Wystarczy bowiem odpowiednie przygotowanie, by brukselka stała się delikatna i kremowa. Gotowana brukselka, smażona czy z piekarnika? Która wersja jest najsmaczniejsza? Brukselka – małe kapustki: jak powstały? Te...