loader

Filtracja do akwarium - wybierz wariant optymalnie dobrany do twoich potrzeb

Filtracja do akwarium to absolutna podstawa zdrowego rozwoju i przetrwania organizmów, które żyją w twoim zbiorniku. Nie możesz zaniechać optymalnego doboru filtra do potrzeb i rozmiarów akwarium. Oczywiście twój budżet będzie tu odgrywał dużą rolę. No i także to, czy masz doświadczenie w akwarystyce będzie ważnym czynnikiem decydującym o końcowym wyborze. Niniejszy tekst ma przybliżyć podstawowe informacje dotyczące rodzajów filtracji, typów filtrów do akwarium, ich wad i zalet, a także dać ci pojęcie o dostępnych na rynku rozwiązaniach. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o właściwej filtracji akwarium.

Filtracja do akwarium - poznaj jej rodzaje

Filtracja zapewnia usuwanie z wody akwariowej szkodliwych substancji i zanieczyszczeń, negatywnie wpływających na życie w zbiorniku. Ze względu na różne rodzaje toksyn, istnieją trzy typy filtracji:

  • filtracja mechaniczna,

  • filtracja chemiczna,

  • filtracja biologiczna.

Filtracja mechaniczna usuwa brud występujący w formie widzialnej gołym okiem. Są to resztki karmy dla ryb, odchody, czy obumarłe części roślin. Pompa znajdująca się w filtrze powoduje przepływ wody i zatrzymywanie odpadów na gąbce lub wacie filtracyjnej. Trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie tych elementów wychwytujących zanieczyszczenia. W przeciwnym razie filtr nie będzie wydajny.

Filtracja chemiczna oczyszcza wodę akwariową z niechcianych związków nieorganicznych. Nie jest to filtracja na stałe, zwykle stosuje się ją w razie chwilowej konieczności. Przykładami wkładów chemicznych są preparat zeolit, czy węgiel aktywny. Filtrację chemiczną należy przeprowadzać z głową i nie przedłużać jej nadmiernie. Można zmienić parametry wody w sposób niekorzystny dla ekosystemu zbiornika.

Filtracja biologiczna walczy z azotynami i azotanami, mocznikiem oraz ze związkami fosforu. Jest to niezbędny rodzaj filtracji, sprzyjający rozwojowi pożytecznych bakterii w zbiorniku, które metabolizują związki organiczne w sposób pożądany dla ekosystemu akwariowego. Bakterie rozwijają się na odpowiednim, zwykle ceramicznym wkładzie filtracyjnym.

Filtry do akwariów - podstawowe rodzaje

Filtry do akwariów występują w różnych rozmiarach, mocach i cenach. Istnieją jednak trzy podstawowe ich rodzaje, które zaraz omówimy:

  • filtry wewnętrzne,

  • filtry kaskadowe,

  • filtry kubełkowe/zewnętrzne.

Filtry wewnętrzne są najtańsze i najłatwiejsze w montażu, pobierają też stosunkowo niewiele energii. Są jednak mało wydajne, głośno pracują i wymagają częstego czyszczenia. Dodatkowo zabierają przestrzeń wewnątrz zbiornika i zaburzają estetyczny wygląd akwarium. Nadają się do założeń o niewielkim litrażu, do 60 l.

Filtry zewnętrzne, czyli kubełkowe są najbardziej wydajne, najłatwiejsze w utrzymaniu i pozwalają na doskonałą filtrację zbiorników o pojemności nawet do 1000 l. Należy jednak pamiętać o tym, że są niełatwe w montażu, dość drogie i pochłaniają sporo energii elektrycznej. Na pewno jedną z ich głównych zalet jest to, że znajdują się poza zbiornikiem, jednak, co za tym idzie, wymagają dodatkowego miejsca. I mogą przeciekać.

Filtry kaskadowe przyczepia się do ścianki zbiornika, zatem nie szpecą nam widoku świata wodnego. Są kompromisem pomiędzy dwoma poprzednio opisanymi rodzajami filtrów. Z jednej strony dają większe możliwości wydajnej filtracji niż filtry wewnętrzne, gdyż mają więcej miejsca na różne typy wkładów. Z kolei są tańsze do kupienia i w eksploatacji niż filtry kubełkowe. Warto pochylić się nad wyborem do akwarium filtra kaskadowego. Tu znajdziesz ich duży wybór. Mogą przeciekać podobnie jak filtry zewnętrzne, ale nie zaleją mieszkania, są bezpieczniejsze w eksploatacji dla amatorów.

Filtr oczywiście musi być dostosowany mocą przepływu i pojemnością do wielkości zbiornika. Każdy filtr należy regularnie czyścić, używając do tego wody wypuszczonej z akwarium. Woda kranowa pozbawi wkłady ich właściwości filtracyjnych, niezależnie od typu urządzenia. Nigdy nie należy wyłączać filtra, dotyczy to każdego rodzaju sprzętu. Akwarium wymaga stałej filtracji, jej brak zaburzy równowagę biologiczną na dni, a nawet tygodnie. To może doprowadzić je do naprawdę kiepskiego stanu. A tego przecież nie chcesz.

Artykuł partnera

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Obrączki to symbol miłości, wierności i zobowiązania. Od wieków są one nieodłącznym elementem ceremonii zaślubin, a ich forma i styl ewoluowały na przestrzeni wieków. Dziś, kiedy rynek jubilerski oferuje różnorodne modele obrączek, wiele par zastanawia się, czy obrączka z kamieniem jest odpowiednim wyborem. Obrączki z kamieniami szlachetnymi przyciągają...

W dzisiejszych czasach iPhone’y stały się nieodłączną częścią naszego życia. Używamy ich do rozmaitych celów: od komunikacji, przez rozrywkę, aż po pracę zawodową. Aby nasze urządzenie działało sprawnie, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, w tym właściwego kabla do ładowania. Temat z pozoru prosty, jednak oferta dostępna na rynku jest na tyle szeroka, że dla...

Na każdym etapie życia spotykamy się z różnymi wyzwaniami. Niektóre z nich mogą być wyjątkowo trudne, jak zmierzenie się z uzależnieniem od alkoholu. Jednym z najczęściej poruszanych tematów w kontekście alkoholizmu jest pytanie: czy alkoholik może pić kontrolowanie? To pytanie budzi wiele emocji i kontrowersji. W tym artykule postaram się przybliżyć...