loader

Ataksja i jej specyfika

Ataksja jest zaburzeniem wiążącym się z trudnościami, które pojawiają się, gdy chcemy wykonywać ruchy płynnie i dokładnie. Siła mięśni osób zmagających się z tym problemem jest prawidłowa, jednak koordynacja ich pracy ulega zaburzeniu. W rezultacie te czynności, które wymagają płynnego współdziałania kilku grup mięśniowych okazują się niemożliwe do wykonania w sposób precyzyjny.

Przeważnie winę za taki stan ponosi uszkodzenie tych struktur w układzie nerwowym, które odpowiadają za koordynację ruchów w ludzkim ciele. Tak jest zarówno w przypadku móżdżku, jak i rdzenia kręgowego. W tym ostatnim przebiegają zresztą drogi, których zadanie polega na przewodzeniu informacji z receptorów, te ostatnie zaś zlokalizowane są w różnych częściach ciała. Móżdżek to swego rodzaju centrum informacyjne. Docierają do niego także te wiadomości, które pochodzą z kory mózgowej, a więc z tego miejsca, w którym powstaje zamiar wykonywania konkretnych ruchów. Móżdżek pełni różnorodne funkcje, kontroluje więc także działanie różnych grup mięśni. To właśnie dlatego, gdy mamy w planie wykonanie jakiegoś ruchu, odbywa się to harmonijnie. Jeśli któryś z elementów odpowiedzialnych za daną czynność jest uszkodzony, mamy do czynienia z niezbornością znaną także jako ataksja.

Co odpowiada za pojawienie się ataksji

Poprawne współdziałanie kolejnych grup mięśniowych jest możliwe dzięki temu, że różne struktury układu nerwowego działają prawidłowo. Powinniśmy więc liczyć się z tym, że uszkodzenie choćby jednego elementu może przyczynić się do występowania zaburzeń odnoszących się do wykonania w sposób prawidłowy planowanego ruchu. Przyczyny ataksji potrafią być zróżnicowane, stąd też zasadny wydaje się ich podział w oparciu o lokalizację uszkodzenia, do którego dochodzi w układzie nerwowym.

Na pierwszy plan wysuwają się uszkodzenia samego móżdżku i już w tym miejscu wypada podkreślić, że dochodzi do nich z różnych przyczyn. Zwykle wspomina się w tym kontekście o tendencji do nadużywania alkoholu, choć winny może być także udar, nowotwór, zatrucie jedną z substancji toksycznej oraz niektóre choroby. Wśród tych ostatnich wymienia się przede wszystkim zanik wieloukładowy, choć wypada wspomnieć także o tak zwanych dziedzicznych ataksjach móżdżkowych oraz o stwardnieniu rozsianym.

Może się jednak okazać, że móżdżek funkcjonuje prawidłowo, a jednak dochodzi do ataksji. Dzieje się tak między innymi w konsekwencji uszkodzenia dróg, które odpowiadają za doprowadzanie impulsów nerwowych do móżdżka. Przyczynia się to do tego, że nie ma on informacji na temat tego, jak położone są poszczególne części ciała. Wśród chorób, które mogą prowadzić do tego rodzaju konsekwencji wymienia się przede wszystkim polineuropatie, choć winne może okazać się także uszkodzenie rdzenia kręgowego oraz choroby nerwów obwodowych. Nie można jednak zapominać o tym, że do ataksji przemijającej może dojść także w konsekwencji zatrucia jedną z substancji chemicznych. Choroba może też pojawiać się napadowo, gdy mamy do czynienia z uwarunkowanymi genetycznie zaburzeniami metabolizmu.

Więcej na https://www.forumneurologiczne.pl/tag/ataksja

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

​Operacja ortognatyczna to zabieg chirurgiczny, który ma na celu zmianę położenia struktur w obrębie szczęki lub żuchwy, nosa albo bródki. Właściwie zaplanowana i przeprowadzona operacja ortognatyczna pozwala uzyskać prawidłowy zgryz i poprawić estetykę rysów twarzy, jak również przywrócić prawidłową funkcję żucia oraz poprawić komfort w zakresie oddychania i wymowy. W...

Rytuały miłosne odwieczne są częścią ludzkiej kultury i historii, pełniąc rolę w różnorodnych obrządkach i praktykach magicznych. Niezależnie od epoki i szerokości geograficznej, miłość zawsze była tą emocją, dla której człowiek był gotów pójść na skraj własnych możliwości. Rytuały miłosne mają za zadanie przywołać lub wzmożyć uczucie miłości, niekiedy...

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, coraz więcej dziedzin życia przenosi się do świata wirtualnego. Dotyczy to także dziedziny zdrowia psychicznego. Psychoterapia online to nowatorskie rozwiązanie, które otwiera nowe możliwości dla osób poszukujących wsparcia emocjonalnego i terapeutycznego, szczególnie wówczas gdy potrzebujesz...