Ataksja jest zaburzeniem wiążącym się z trudnościami, które pojawiają się, gdy chcemy wykonywać ruchy płynnie i dokładnie. Siła mięśni osób zmagających się z tym problemem jest prawidłowa, jednak koordynacja ich pracy ulega zaburzeniu. W rezultacie te czynności, które wymagają płynnego współdziałania kilku grup mięśniowych okazują się niemożliwe do wykonania w sposób precyzyjny.
Przeważnie winę za taki stan ponosi uszkodzenie tych struktur w układzie nerwowym, które odpowiadają za koordynację ruchów w ludzkim ciele. Tak jest zarówno w przypadku móżdżku, jak i rdzenia kręgowego. W tym ostatnim przebiegają zresztą drogi, których zadanie polega na przewodzeniu informacji z receptorów, te ostatnie zaś zlokalizowane są w różnych częściach ciała. Móżdżek to swego rodzaju centrum informacyjne. Docierają do niego także te wiadomości, które pochodzą z kory mózgowej, a więc z tego miejsca, w którym powstaje zamiar wykonywania konkretnych ruchów. Móżdżek pełni różnorodne funkcje, kontroluje więc także działanie różnych grup mięśni. To właśnie dlatego, gdy mamy w planie wykonanie jakiegoś ruchu, odbywa się to harmonijnie. Jeśli któryś z elementów odpowiedzialnych za daną czynność jest uszkodzony, mamy do czynienia z niezbornością znaną także jako ataksja.
Co odpowiada za pojawienie się ataksji
Poprawne współdziałanie kolejnych grup mięśniowych jest możliwe dzięki temu, że różne struktury układu nerwowego działają prawidłowo. Powinniśmy więc liczyć się z tym, że uszkodzenie choćby jednego elementu może przyczynić się do występowania zaburzeń odnoszących się do wykonania w sposób prawidłowy planowanego ruchu. Przyczyny ataksji potrafią być zróżnicowane, stąd też zasadny wydaje się ich podział w oparciu o lokalizację uszkodzenia, do którego dochodzi w układzie nerwowym.
Na pierwszy plan wysuwają się uszkodzenia samego móżdżku i już w tym miejscu wypada podkreślić, że dochodzi do nich z różnych przyczyn. Zwykle wspomina się w tym kontekście o tendencji do nadużywania alkoholu, choć winny może być także udar, nowotwór, zatrucie jedną z substancji toksycznej oraz niektóre choroby. Wśród tych ostatnich wymienia się przede wszystkim zanik wieloukładowy, choć wypada wspomnieć także o tak zwanych dziedzicznych ataksjach móżdżkowych oraz o stwardnieniu rozsianym.
Może się jednak okazać, że móżdżek funkcjonuje prawidłowo, a jednak dochodzi do ataksji. Dzieje się tak między innymi w konsekwencji uszkodzenia dróg, które odpowiadają za doprowadzanie impulsów nerwowych do móżdżka. Przyczynia się to do tego, że nie ma on informacji na temat tego, jak położone są poszczególne części ciała. Wśród chorób, które mogą prowadzić do tego rodzaju konsekwencji wymienia się przede wszystkim polineuropatie, choć winne może okazać się także uszkodzenie rdzenia kręgowego oraz choroby nerwów obwodowych. Nie można jednak zapominać o tym, że do ataksji przemijającej może dojść także w konsekwencji zatrucia jedną z substancji chemicznych. Choroba może też pojawiać się napadowo, gdy mamy do czynienia z uwarunkowanymi genetycznie zaburzeniami metabolizmu.
Więcej na https://www.forumneurologiczne.pl/tag/ataksja