Schorzenie występujące pod nazwą kłykciny kończyste nie jest zbyt zrozumiałe dla większości pacjentów. Choroba ta wywoływana jest przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Co najważniejsze można się nią zarazić przede wszystkim poprzez kontakt płciowy. Istotną informacją jest również to, że zdiagnozowanie kłykcin kończystych nie jest dla specjalistów zbyt dużym wyzwaniem, chociaż dla większości pacjentów jest to dość wstydliwy problem. Ważne jest to, aby leczenie było podjęte w trybie ekspresowym, tak aby mieć stuprocentową pewność tego, że zakończy się sukcesem.
Kłykciny kończyste - co to konkretnie jest i jak można się zarazić?
HPV to jeden z najczęściej występujących wirusów, którym pacjenci mogą się zarazić. Przenosi się poprzez częste kontakty seksualne. Obecnie istnieje ponad 100 różnych odmian tego wirusa, który może wywoływać u zarażonych zróżnicowane dolegliwości. Na ciele pacjenta pojawiają się wtedy specyficzne grudki, które mogą z czasem ulegać rogowaceniu. Zazwyczaj występują w okolicy narządów płciowych, więc łatwo je zlokalizować. Jeśli ktoś ujrzy je na swoim ciele, powinien udać się do specjalisty mimo swoich obaw i poczucia wstydu. Zmiany te nie występują na ciele od razu, a dopiero po czterech tygodniach, a nawet po ośmiu miesiącach od momentu pierwszego kontaktu z opisywanym wirusem.
Osoby aktywne seksualnie mogą się zarazić takim wirusem w bardzo prosty sposób. Najczęściej spotyka to ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 49. roku życia. Ryzyko zarażenia jest oczywiście większe w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych.
Kłykciny kończyste - jakie są objawy i jak leczyć?
Zakażenie kłykcinami kończystymi może przebiegać bezobjawowo. Chorzy nic nie wiedzą o tym, że mieli kontakt z takim wirusem. Niekiedy choroba przybiera jednak ostrzejszą formę. Na własnym ciele można zaobserwować niepokojące brodawki, które u kobiet występują w pochwie czy też na wargach sromowych. Mogą to być także okolice odbytu. W przypadku mężczyzn grudki będą pokazywać się w okolicach napletka i żołędzia. Co istotniejsze brodawki mogą przybierać dość zróżnicowane kształty, najczęściej są miękkie, przypominają kalafiory.
Wirus HPV może być z powodzeniem wyleczony, wystarczy jak najszybciej rozpocząć profesjonalne leczenie u specjalisty. Nie zaleca się stosowania metod domowych, ponieważ często nie okazują się zbyt efektywne w działaniu. Najmniejsze zmiany leczy się farmakologicznie, stosując różnorodne maści oraz kremy. Dzięki temu podział komórek jest zahamowany. W przypadku braku efektów stosuje się zabiegi laserowe, które mają na celu usunięcie groźnych brodawek. Zazwyczaj u pacjentów nie dochodzi wtedy do nawrotów, jednak brodawki mogą pojawić się na nowo. Największy problem mają kobiety ciężarne, ponieważ brodawki mogą utrudnić im poród. Ponadto istnieje ryzyko zakażenia dziecka. Leczeniem zajmuje się wtedy doświadczony ginekolog, którego kobieta musi bezwzględnie słuchać i stosować się do jego zaleceń, dzięki temu może bezpiecznie i bez obaw przystąpić do porodu.
Więcej informacji na stronie https://www.forumginekologiczne.pl/artykul/klykciny-konczyste-informacje-dla-pacjentek/2599