loader

Leczenie uzależnień - jak przebiega?

Proces pokonywania uzależnienia jest procesem trudnym i długotrwałym. Osobie uzależnionej rzadko udaje się samodzielnie pokonać swój problem, choć jej motywacja i wysiłek są tutaj absolutnie kluczowe dla osiągnięcia celu. O epizodzie z uzależnieniem trzeba też pamiętać przez całe życie, uważając, by się nie powtórzył. Na szczęście medycyna i psychologia znają coraz więcej możliwości leczenia uzależnień. Jak wychodzi się z nałogu alkoholowego, uzależnienia od narkotyków czy od hazardu?

Leczenie uzależnień od narkotyków

Uzależnienia od narkotyków należą do uzależnień o komponencie fizjologicznym oraz psychicznym. Zaczyna się zwykle od inicjacji, poprzez fazę eksperymentowania, aż do uzależnienia, gdy zaprzestanie przyjmowania substancji powoduje bardzo nieprzyjemne objawy, tak zwany zespół abstynencyjny. Nie sposób opisać zbiorczo kryteriów uzależnienia od narkotyków, ponieważ przyjmują one różne formy w zależności od rodzaju substancji. Osoba uzależniona nie tylko bardzo źle się czuje, gdy odstawi narkotyk, ale zmienia się także jej całe życie - zaniedbuje rodzinę,  pracę, naukę, podporządkowuje wszystko pod zdobywanie kolejnych dawek narkotyku.

Pierwszym etapem leczenia uzależnień od narkotyków jest detoksykacja. W tym procesie z organizmu usuwa się pozostałości przyjmowanej substancji. Detoks musi się odbywać pod okiem specjalistów, ponieważ jest to bardzo nieprzyjemny, trudny proces. Usunięcie narkotyku z organizmu pozwala zwalczyć zależność fizyczną, jednak później zaczyna się praca nad uzależnieniem psychicznym - ta może trwać nawet wiele lat. Osoby uzależnione uczestniczą w terapiach indywidualnych i grupowych, często na początku na oddziale zamkniętym, z czasem ambulatoryjnie. Istotną role pełnią grupy wsparcia  które pozwalają podtrzymać abstynencję i powrócić do normalnego życia.

Leczenie uzależnień od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu stanowi w Polsce częsty i poważny problem społeczny. Osoby pijące nałogowo nie są w stanie spełniać swoich obowiązków, często chorują, lub zwyczajnie nie są zdolne, by zająć się pracą, zaopiekować dziećmi. Częściej uzależniają się mężczyźni, choć w ostatnich latach wciąż wzrasta też liczba uzależnionych kobiet. Nieleczony alkoholizm prowadzi do śmierci - dlatego tak ważne jest, by uzależniona osoba znalazła w sobie wolę i chęć walki.

Leczenie przebiega podobnie, jak w przypadku uzależnień od narkotyków. Najpierw walczy się z zależnością fizyczną, przeprowadzając detoksykację. Następnie osoba uczy się, jak utrzymać abstynencję, czego unikać, jak naprawić poprzednie błędy i wrócić do życia.  Dużą skuteczność w leczeniu uzależnień od alkoholu mają amatorskie grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Alkoholicy. Więcej cennych informacji znajdziesz na terapie.net.pl

hazard

Leczenie uzależnień od hazardu

Ten rodzaj uzależnienia należy już do innego typu - uzależnień behawioralnych, czyli od czynności. Ich powstaniem zawiaduje szereg mechanizmów psychologicznych, które finalnie doprowadzają osobę do stanu, w którym nic nie jest dla niej ważniejsze od grania. Do tego dochodzą liczne problemy społeczne - długi, zaniedbywanie rodziny i przyjaciół, pracy, kradzieże.

Leczenie uzależnień od hazardu odbywa się poprzez terapię, najlepiej w nurcie poznawczo - behawioralnym. W jej toku osoba uzależniona uczy się, jak rozpoznawać mechanizmy skłaniające ją do grania i opierać się im.

Leczenie uzależnień od komputera

Także i uzależnienie od komputera jest uzależnieniem behawioralnym. Odpowiada za nie nie tylko chęć ucieczki od realnego świta, ale tez możliwość uzyskania innych gratyfikacji. Z czasem przebywanie w sieci lub granie w gry komputerowe staje się celem nadrzędnym. Jeżeli szukasz dobrego ośrodka leczenia uzależnień to warto skorzystać z tej strony: Ranking ośrodków terapeutycznych >>

Jak przebiega leczenie? To również indywidualna terapia, podobnie jak w przypadku hazardu. Skuteczny i przydatny może okazać się kontakt z grupą osób o podobnym problemie, które będą pod okiem specjalisty wspierały się wzajemnie i inspirowały do wychodzenia z uzależnienia.

Trzeba też pamiętać, że leczenie uzależnienia, zarówno od substancji jak i od czynności, to proces na całe życie - problem zawsze może powrócić.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób szuka sposobów na relaks i odprężenie. Masaż to jedna z najstarszych i najbardziej efektywnych metod na poprawę samopoczucia, ale wizyty u masażysty mogą być kosztowne i czasochłonne. Alternatywą stają się masażery do ciała, dostępne w różnych wariantach i cenach. Czy jednak są one skuteczne? Czy warto je kupić? Rodzaje...

​Jeśli szukasz wyjątkowego prezentu dla osoby, która ceni sobie smaki natury, to zestaw miodów będzie doskonałym wyborem. W skład takiego zestawu wchodzą różne rodzaje miodów pochodzących z różnych regionów, o różnych konsystencjach i smakach. Co warto wiedzieć o takim zestawie? Czym jest zestaw miodów? Zestaw miodów to zbiór różnych rodzajów miodów, które można...

Carrefour - francuska sieć hipermarketów i supermarketów, powstała we Francji w 1959 roku. Łódź była pierwszym krajem, w którym powstał sklep z charakterystyczną literą C w logo. Carrefour Polska intensywnie pracuje nad rozwojem swoich usług i działalności. Obecnie w Polsce działa ponad 1000 sklepów. Gazetka Carrefour Carrefour ma wiele do zaoferowania, w tym wysokiej...