loader

Co to jest IBS? Wszystko, co musisz wiedzieć o IBS

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłym schorzeniem jelita cienkiego i grubego. Powoduje bóle brzucha i nieregularne wypróżnienia (biegunki i zaparcia), które mogą występować naprzemiennie. Objawy te nie wskazują na infekcję, zatrucie, stan zapalny lub jakiekolwiek inne nieprawidłowości, które można łatwo wykryć za pomocą badań diagnostycznych oceniających stan i strukturę jelita.

Jak diagnozuje się IBS?

Niestety, nie ma żadnych badań, które mogłyby definitywnie potwierdzić występowanie IBS. Aby zdiagnozować zespół drażliwego stolca, należy wykonać kilka badań przez całą dobę. Ważne jest, aby wykonać badanie jelit, aby wykluczyć wszelkie inne schorzenia. Należy sprawdzić, czy nie występuje SIBO (i wszelkie elementy towarzyszące, takie jak IBS, UC, choroba Leśniowskiego-Crohna, ubytki i alergie.

Jakie są przyczyny i sposoby leczenia IBS?

Zaburzenia flory jelitowej są jedną z głównych przyczyn drażliwego stolca. Poniżej znajduje się lista, która pomoże Ci zrozumieć przyczyny problemów żołądkowo-jelitowych.

 • - Poważnym problemem jest przewlekły stres
 • - Terapia antybiotykowa przez długi okres czasu lub z dużą częstotliwością
 • - Przewlekłe stosowanie NSAIDs (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
 • - nietolerancje pokarmowe
 • - choroby współistniejące,
 • - Stosowanie używek (alkohol i papierosy, narkotyki)
 • - obfite i nieregularne posiłki
 • - dieta uboga w błonnik.

Więcej na temat zdrowia, diety i porad żywieniowych dowiesz się z promoslim.pl

zespół jelita wrażliwego

Objawy IBS, które są najczęstsze

 • - Ból brzucha
 • - Wzdęcia to uczucie ucisku w podbrzuszu.
 • - Objawy dyskomfortu w jamie brzusznej
 • - Zaparcia lub biegunka mogą powodować nieregularne wypróżnienia. Obie formy mogą również występować łącznie.

Co można zrobić, aby leczyć IBS?

Osoby z IBS powinny zwracać uwagę na to, co jedzą i jak żyją. Oto kilka ogólnych wskazówek, o których należy pamiętać.

 • - Unikaj stresu: Niemożliwe jest uniknięcie wszystkich sytuacji stresowych. Ważne jest, aby każdego dnia poświęcić co najmniej 15-20 minut na relaks. Możesz wziąć relaksującą kąpiel wieczorem, pójść na spacer w czasie lunchu lub po prostu spotkać się z przyjaciółmi w weekendy.
 • - Zadbaj o swoją dietę. Po zdiagnozowaniu IBS przez gastrologa zalecamy konsultację z dietetykiem klinicznym, który podejdzie do Twojego organizmu w sposób holistyczny. Dietetyk powinien zalecić dietę Low FODMAP. Jest to dieta wykluczająca węglowodany, które ulegają szybkiej fermentacji i są słabo wchłaniane. Należą do nich fruktoza i laktoza, a także poliole, fruktany, fruktany, galaktany i poliole.
 • - Należy prowadzić zdrowy tryb życia. IBS może być leczony poprzez wyeliminowanie z życia używek. IBS zaleca aktywności, które nie przeciążają organizmu, takie jak pilates, spacery i jogging.
foto
Autor:Redakcja

Zobacz

​Operacja ortognatyczna to zabieg chirurgiczny, który ma na celu zmianę położenia struktur w obrębie szczęki lub żuchwy, nosa albo bródki. Właściwie zaplanowana i przeprowadzona operacja ortognatyczna pozwala uzyskać prawidłowy zgryz i poprawić estetykę rysów twarzy, jak również przywrócić prawidłową funkcję żucia oraz poprawić komfort w zakresie oddychania i wymowy. W...

Rytuały miłosne odwieczne są częścią ludzkiej kultury i historii, pełniąc rolę w różnorodnych obrządkach i praktykach magicznych. Niezależnie od epoki i szerokości geograficznej, miłość zawsze była tą emocją, dla której człowiek był gotów pójść na skraj własnych możliwości. Rytuały miłosne mają za zadanie przywołać lub wzmożyć uczucie miłości, niekiedy...

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, coraz więcej dziedzin życia przenosi się do świata wirtualnego. Dotyczy to także dziedziny zdrowia psychicznego. Psychoterapia online to nowatorskie rozwiązanie, które otwiera nowe możliwości dla osób poszukujących wsparcia emocjonalnego i terapeutycznego, szczególnie wówczas gdy potrzebujesz...